Proper

 
  • Sklep zielarski

    Największy wybór i zawsze wysoka jakość – zakupy w naszym sklepie zielarskim dają pewność, satysfakcję oraz gwarancję terminowej przesyłki. Gwarantujemy wszelkie niezbędne pozwolenia oraz certyfikaty, a także gwarancję producentów.

     Więcej

Tematy specjalne

Zdrowy i bezpieczny dom · Płukanki dobre na wszystko Wykorzystaj akupresurę · Uzdrawiające zupy · Leki z morskiej apteki · Lecznicze kąpiele · Pora na herbatkę.

20 domowych leków

Leki z domowej apteki · chleb z czosnkiem · ciepłe mleko z masłem i miodem · herbata z cytryną o każdej porze · syrop na kaszel · pokrzywa z miedem.

Wybierz bank

Ubezpieczenia · pożyczki z dopłatą Państwa · kredyty · karty płatnicze · chwilówki · lokaty bankowe · leasing · konta bankowe · pożyczka hipoteczna

 "Karmienie piersią"


Wydaje się, że nie ma nic bardziej naturalnego niż karmienie piersią, a jednak często młode mamy przekonują się, że nie jest to takie proste. Użytecznych wskazówek może udzielić położna, pielęgniarka środowiskowa czy po prostu znajome, bardziej doświadczone matki - ale każde nowo narodzone dziecko to zupełnie inny rozdział w historii naturalnego karmienia. Kiedy kilka dni po porodzie piersi zaczynają już normalną produkcję mleka, może się okazać, że są nabrzmiałe, obolałe, a dziecko ma problemy z przyssaniem się. Wiele czynników wpływa na sposób jedzenia dziecka i komfort matki. Gdy pojawiają się poważne problemy, takie jak bolesność brodawek czy zablokowane przewody wyprowadzające mleko, dobrze jest znać kilka prostych sposobów praktykowanych od wieków przez karmiące matki.

O co chodzi?
W czasie karmienia piersią może wystąpić wiele problemów, które sprawią, że matka będzie cierpiała, a dziecko będzie rozdrażnione. Zwykle chodzi po prostu o złą pozycję dziecka przy piersi, uniemożliwiającą poprawne przyssanie się. Inne częste problemy to popękane i bolesne brodawki, zablokowane kanaliki mleczne, sprzyjające nadmiarowi pokarmu albo przeciwnie — jego brak czy niedostatek. Przez pierwsze kilka tygodni karmienie może być czynnością męczącą fizycznie - matka i dziecko muszą mieć czas na dopasowanie się, zanim wszystko będzie działało sprawnie.

Czy iść do lekarza?
Jeżeli martwisz się, że dziecko nie dostaje dostatecznie dużo pokarmu albo jeśli dziecko nie przysysa się przynajmniej raz dziennie - jak najszybciej poproś o radę położną albo lekarza. Musisz także pójść do lekarza, jeśli na twojej piersi pojawia się wrażliwe na dotyk zaczerwienienie, któremu towarzyszą objawy takie jak przy grypie - ból i gorączka. Mogą być to symptomy często występującej blokady kanałów mlecznych, ale też zapalenia sutka (wywołują je bakterie przenikające przez pęknięcia brodawki). Jeśli tak jest — musisz dostać antybiotyk. Pij dużo wody, połóż się do łóżka i nie przerywaj karmienia; staraj się nawet karmić dziecko częściej, dopóki infekcja nie zostanie wyleczona.

Zmniejsz ciśnienie
•  Jeśli czujesz, że twoje piersi są bardzo pełne, zanim zaczniesz karmić, wyciśnij ręcznie trochę mleka. Naciskaj lekkimi, szybkimi ruchami, kładąc palce nad i pod brodawką (ciemniejszą otoczką sutka). Zmniejszysz w ten sposób ciśnienie w piersi, co pozwoli dziecku łatwiej się przyssać. Zapach i smak mleka na brodawkach także zachęcą malucha do ssania.
•  Jeśli piersi są tak bardzo napełnione mlekiem, że ciśnienie nie pozwala mu wypływać — przyłóż na kilka minut ciepły, wilgotny okład. Zamocz w ciepłej wodzie flanelową szmatkę czy cokolwiek, co dobrze nasiąka i pozwala utrzymać ciepło. Najlepiej przyłożyć taki okład do piersi leżąc w wannie, w ciepłej wodzie.
•  Jeśli dziecko kończy jeść albo zasypia w trakcie jedzenia, a ty ciągle czujesz się "pełna mleka" — użyj laktatora. Odciągnięcie części mleka zmniejszy napięcie i ciśnienie w piersi. Ale nie ściągaj za dużo i za często, bo to (podobnie jak ssanie) pobudza gruczoły do produkcji większej ilości pokarmu.
•  Karm jak najczęściej — 8 do 12 karmień na dobę jest normą. Zapobiegnie to gromadzeniu się w piersiach zbyt dużej ilości mleka. Karm dziecko "na żądanie", czyli zawsze, kiedy tego chce.

Odpowiednie ułożenie gwarancją sukcesu
•  Używaj specjalnej poduszki — podkładki do karmienia. Poduszka z gąbki, w kształcie podkowy, zaprojektowana jest dla karmiących matek. Otacza twoją talię, podpiera rękę, którą podtrzymujesz dziecko. Takie poduszki można kupić w wielu sklepach z artykułami dla dzieci i niemowląt lub zamówić przez Internet.
•  Sprawdź, czy dziecku nie jest za ciepło. Jeśli maluch w czasie karmienia jest zbyt grubo ubrany albo zbyt ściśle zawinięty, zwykle przerywa jedzenie w połowie.
•  Karm dziecko w cichym, spokojnym miejscu, z lekko przygaszonym oświetleniem. Żeby wszystko dobrze funkcjonowało, oboje powinniście być spokojni i rozluźnieni.
•  Kiedy karmisz, trzymaj dziecko tak, aby całym ciałem było zwrócone w twoją stronę. Głowa dziecka powinna opierać się na zgięciu łokcia tej ręki, którą podtrzymujesz jego pupę. Drugą dłoń podłóż pod pierś, delikatnieją podtrzymując. Lekko połaskocz dół policzka dziecka — to pobudzi je do otwarcia buzi i chwycenia brodawki. Przysuń dziecko do piersi tak, aby chwyciło ustami jak największą część ciemniejszej otoczki sutka.
•  Dziecko skończy ssać, kiedy się naje. Jeśli z jakiegoś powodu musisz na chwilę odstawić malucha od piersi (na przykład po to, żeby przystawić go do drugiej albo żeby odebrać telefon) — delikatnie wsuń koniec małego palca między kącik jego ust a sutek. Kiedy dziecko jest odrywane od piersi, natychmiast mocniej przywiera do matki — to naturalny odruch szukania poczucia bezpieczeństwa. Dlatego odsuwanie malucha od sutka powinno przebiegać powoli i spokojnie — jeśli będziesz chciała zrobić to zbyt szybko, dziecko przyssie się mocniej, co spowoduje szarpnięcie za sutek — a to może być bolesne.

Lewa, prawa, lewa, prawa...
•  Żeby mieć pewność, że obie piersi traktowane są równo, zawsze zaczynaj kolejne karmienie od tej piersi, na której skończyło się poprzednie. Jeśli jesteś tak zmęczona, że nie pamiętasz, która to była pierś — oznacz ją pod koniec karmienia, przypinając agrafkę na staniku lub na bluzce. To ważne, aby za każdym razem zmieniać pierś, od której zaczynasz karmienie — w ten sposób na zmianę opróżniasz je do końca.

Jak zwiększyć produkcję
•  Jeśli czujesz, że twoje piersi wytwarzają za mało mleka, wypij raz dziennie szklankę piwa bezalkoholowego. Znajduje się w nim pochodna drożdży, która podnosi w organizmie poziom prolaktyny, hormonu pobudzającego produkcję mleka. Upewnij się tylko, czy jest to piwo bezalkoholowe — i pij je 30 minut przed karmieniem.
•  Naciskaj na klatkę piersiową — to pobudza produkcję mleka. Według specjalistów od akupresury, najlepsze skutki przynosi nacisk tuż nad piersiami. Przyłóż kciuki między 3 a 4 żebrami, pod obojczykami, w linii sutków. Naciskaj ze stałą. siłą przez minutę. Jeśli pomoże — powtarzaj tak często, jak uznasz to za konieczne.
•  Każdego ranka wypij herbatkę z kopru włoskiego (fenkułu włoskiego). Zielarze od wieków polecają koper włoski matkom — zwłaszcza tym, które są matkami po raz pierwszy — jako metodę na wzmożenie laktacji. Niektóre badania sugerują, że zawarte w takiej herbatce składniki działają podobnie jak estrogeny, pobudzając gruczoły mleczne do pracy. Możliwe także, że działa to w inny sposób - dzieci wyczuwają w mleku matki specyficzny, podobny do anyżku smak, który im odpowiada, więc ssą więcej, co z kolei pobudza wydzielanie większej ilości mleka. W aptekach można kupić bez recepty gotową do zaparzenia herbatkę. Możesz także przyrządzić ją sama: łyżeczkę nasion kopru włoskiego zalej szklanką wrzątku, odczekaj 2—3 minuty, aż dobrze naciągnie, następnie odcedź i wypij.

Jeśli potrzebujesz pomocy i wsparcia
Kiedy pojawiają się problemy z karmieniem, potrzebujesz jak najszybciej porady i pomocy. Różnego rodzaju organizacje, fundacje i serwisy internetowe pomogą ci znaleźć odpowiedzi na trudne pytania.
•  Dużo dobrych, praktycznych rad znajdziesz w serwisie internetowym http://niemowle.onet.pl, gdzie w jednym z działów eksperci odpowiadają na 100 pytań dotyczących karmienia piersią. Możesz także dowiedzieć się więcej o rozwoju dziecka i o tym, jak zadbać o jego bezpieczeństwo.
•  Szczegółowe informacje na temat karmienia i rozwiązywania problemów oraz listę poradni laktacyjnych w poszczególnych miastach można znaleźć na stronie http://www.laktacja.pl — tu również oprócz porad ekspertów znajduje się forum, gdzie można wymienić spostrzeżenia i poprosić o radę doświadczone mamy.
•  Jeszcze jedna przydatna strona internetowa: http://www.maluchy.pl — a na niej również kontakt z doświadczonymi konsultantami laktacyjnymi.
•  Pomocą służy też znana Fundacja Rodzić po Ludzku - wiele informacji znajdziesz na stronie http://www.rodzicpoludzku.pl; poradę uzyskasz pod numerem telefonu 022 635 10 11.
•  Krótkie, rzeczowe odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (tak zwane FAQ) znajdziesz również na stronie www.karmieniedzieci.pl. Oczywiście, powinnaś mieć także zapisany telefon do swojej położnej lub pielęgniarki środowiskowej.

Sięgnij po zdrowy dodatek
•  Jedz potrawy przyprawiane czosnkiem. Okazuje się, że dzieci lubią mleko lekko pachnące czosnkiem. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że jeśli matka kilka godzin przed karmieniem zjadła nieco czosnku, dzieci jadły więcej i dłużej zostawały przy piersi. Także dla twojego zdrowia jedzenie czosnku jest bardzo korzystne.

Zwalcz bóle brodawek piersi
•  Jeśli jedna brodawka bardzo cię boli - na początek podawaj dziecku tę drugą. Nawet jeśli to przeczy zasadzie "lewa, prawa", to dopóki brodawka boli, powinnaś ją oszczędzać.
•  Pomiędzy karmieniami rób zimne okłady, choćby z kawałka flanelowej szmatki zmoczonej zimną wodą.
•  Jeśli brodawki są spękane albo bardzo wrażliwe na dotyk, po karmieniu poczekaj, aż dobrze wyschną na powietrzu. Doskonałe właściwości lecznicze ma samo mleko - kiedy sutki już wyschną wyciśnij kilka kropli i rozsmaruj po brodawkach. Możesz także smarować brodawki olejkiem z witaminą E - wystarczy przekłuć kapsułkę witaminy E i wycisnąć jej zawartość. Pamiętaj jednak o usunięciu resztek olejku przed kolejnym karmieniem. Łagodząco działa również oliwa z oliwek, olejek ze słodkich migdałów lub krem z lanoliną.

Dbaj o drożność kanalików mlecznych
Jeśli kanalik mleczny zablokuje się (co czasami objawia się zaczerwienionym, bolesnym guzkiem na piersi) — weź kąpiel, namydl to miejsce, a potem masuj je grzebieniem z rzadko rozstawionymi zębami, żeby pobudzić przepływ mleka i odblokować kanalik. (Normalnie należy raczej unikać mydlenia brodawek, bo może to prowadzić do ich wysuszania).
•  Staraj się w czasie karmienia opróżnić pierś do końca. Pierś z zablokowanym kanalikiem podawaj dziecku jako pierwszą.
•  Podczas karmienia delikatnie masuj pierś w kierunku sutka.
•  Przyłóż do piersi ciepły kompres, a potem delikatnie ją rozmasuj — poprawisz w ten sposób krążenie krwi.
•  Noś dobrze dopasowany stanik. Najlepszy byłby biustonosz bawełniany z szerokimi ramiączkami. Po odpięciu miseczki do karmienia dziecko powinno swobodnie chwytać brodawkę; materiał nie powinien uciskać piersi.

Mądrość ludowa
Bardzo długo uważano, że jeśli kobieta karmi zbyt często, to piersi produkują zbyt dużo mleka, co może powodować nawały i obrzmienia. Prawda jest zupełnie inna - częste karmienie sprawia, że kanaliki mleczne są stale czyszczone i mniejsze jest ryzyko ich zablokowania. No i dzieci też wolą jeść wtedy, kiedy chcą...

Polecamy

 
 

Jaki wybrać bank & Pożyczkę

Szukasz dobrego banku, kredytu, chwilówki, lokaty bankowej, pożyczki z dopłatą Państwa, ubezpieczenia czy innej usługi finansowej? U nas znajdziesz wszystkie niezbędne informacje

        Kontakt

  •              Strony internetowe
  •              Tel.:
  •              Email:

Social

Podziel się ze swoimi znajomymi

google