Proper

 
  • Sklep zielarski

    Największy wybór i zawsze wysoka jakość – zakupy w naszym sklepie zielarskim dają pewność, satysfakcję oraz gwarancję terminowej przesyłki. Gwarantujemy wszelkie niezbędne pozwolenia oraz certyfikaty, a także gwarancję producentów.

     Więcej

Tematy specjalne

Zdrowy i bezpieczny dom · Płukanki dobre na wszystko Wykorzystaj akupresurę · Uzdrawiające zupy · Leki z morskiej apteki · Lecznicze kąpiele · Pora na herbatkę.

20 domowych leków

Leki z domowej apteki · chleb z czosnkiem · ciepłe mleko z masłem i miodem · herbata z cytryną o każdej porze · syrop na kaszel · pokrzywa z miedem.

Wybierz bank

Ubezpieczenia · pożyczki z dopłatą Państwa · kredyty · karty płatnicze · chwilówki · lokaty bankowe · leasing · konta bankowe · pożyczka hipoteczna

 "Problemy z goleniem"


Gdyby człowiek się nie golił, miałby znacznie mniej problemów z wrastającymi włosami. Na szczęście mogą nam pomóc drobne przygotowawcze zabiegi, nim przyłożymy golarkę do skóry. Podobnie pomocna będzie zmiana maszynki do golenia. Pomimo stosowania tych środków ostrożności, od czasu do czasu będą nam jednak potrzebne pewne sposoby, aby wyrwać nieprawidłowo zakorzeniony włos. Jeśli golenie niezbyt się udało i mamy zaczerwienioną i podrażnioną skórę, istnieje kilka prostych metod złagodzenia tego stanu, które nie wymagają użycia drogich kremów do twarzy lub płynów po goleniu.

O co chodzi?
Podczas golenia się zdrapujemy komórki z powierzchni skóry. Pozbawiona ochronnej warstwy skóra może ulec podrażnieniu. Zbyt szybkie i niewłaściwe golenie się zwiększa ryzyko podrażnienia skóry. Niektórzy ludzie, na przykład mężczyźni o kędzierzawych brodach, są szczególnie podatni na pojawienie się stanu zapalnego przywłośnia. U kobiet golenie pach i nóg może także być przyczyną podrażnienia skóry, która miejscami staje się krostkowata. Wrastające włosy powodują tworzenie się bolesnych, czerwonych guzków, łatwo nadkażających się. Dzieje się tak, gdy golenie zbyt blisko skóry uszkadza mieszek włosowy lub gdy koniec skręconego włosa ponownie zakorzenia się w swym mieszku.

Czy iść do lekarza?
Niewielu lekarzy okaże zainteresowanie wrastającymi włosami lub podrażnieniem skóry na skutek użycia golarki. Jeśli jednak masz silną wysypkę po goleniu, która nie ustępuje, może to być reakcja alergiczna na używany krem lub żel, bądź też nadkażenie bakteryjne albo grzybicze. Lekarz domowy powinien postawić diagnozę i zastosować leczenie. Jeśli czerwona plamka wywołana wrastającym włosem staje się bardziej bolesna i obrzęknięta zamiast znikać, być może nabawiłeś się infekcji i lekarz będzie musiał przepisać ci antybiotyki.

Operacja na włosie
•  Jeśli włos wywinął się i wrósł w skórę, zapewne zechcesz go usunąć. Po pierwsze przyłóż do skóry flanelkę nasączoną gorącą wodą. Pozostaw ją na około 5 minut, aby zmiękczyć włosy. Za pomocą pęsety wyciągnij koniec włosa ze skóry. Następnie nożyczkami do paznokci odetnij zawijas.

Wszystko o maszynkach do golenia
•  Jeżeli problem wrastających włosów nawraca, pomóc może zmiana maszynki do golenia. Jeśli golisz się żyletką, zastąp ją elektryczną maszynką do golenia. Jeżeli używasz elektrycznej golarki, wymień ją na żyletkę.
•  Wiele golarek jest obecnie wyposażonych w dwa, a nawet trzy ostrza, aby golić się jak najbliżej skóry. Jeśli jednak chcesz zapobiec wrastaniu włosów, często lepsza jest staromodna golarka z jedną żyletką. Golarki o dwóch ostrzach zwykle wyciągają zarost ze skóry, zanim go utną. Resztki włosów odskakują i mogą w końcu utkwić pod powierzchnią skóry.
•  Jeżeli miejsce wrastającego włosa zostanie zainfekowane, a golisz się golarką, wymiana żyletek powinna przyspieszyć proces leczenia (pomoże uniknąć narażenia skóry na wpływ drobnoustrojów, które wywołały początkową infekcję). Jeśli chcesz ponownie użyć żyletki, wysterylizuj ją spirytusem lekarskim.

Przygotuj skórę
•  Przed kolejnym goleniem wymasuj energicznie skórę suchą gąbką pochodzenia roślinnego (z egzotycznej trukwy), złuszcząjącą rękawicą lub flanelą. Zabieg ten usunie martwe komórki skóry, które mogą blokować mieszki włosów — proces zwany złuszczaniem — i lepiej wyeksponuje włosy do ich usunięcia.

Zwróć uwagę, jak ścinasz
•  Powinieneś golić się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Na przykład, gdy mężczyźni golą kark, powinni raczej jechać maszynką w dół niż w górę. Goląc nogi lub okolice bikini, kobiety powinny postępować według tej samej zasady. Golimy więc nogi w dół, a nie w górę. Być może nie będziemy mogli wygolić się przy samej skórze, ale nie przytniemy włosów tak krótko, żeby mogły ukryć się pod skórą.
•  Jeśli golisz się pod pachami, nie popełnij tego błędu, by napinać skórę przed pociągnięciem golarką. Sprawia to, że włosy zaczynają trochę sterczeć i gdy utniesz im końce, cofają się pod powierzchnię skóry. Z tego samego względu mężczyźni nie powinni naciągać skóry twarzy w trakcie golenia.

Pozbądź się grudek i guzków
•  Nadtlenek benzoilu, składnik wielu kremów na trądzik i płynów do mycia twarzy, może być pomocny w zmniejszeniu stanów zapalnych przywłośnia.
•  Lotiony, zawierające alfa-hydroksykwasy (AHA), złuszczają skórę i pomagają uwolnić część włosów, które zostały uwięzione pod skórą. Nakładaj lotion z kwasami AHA rano i na noc na regularnie goloną skórę, w tym raz tuż po ogoleniu się. Zachowaj jednak ostrożność — kwasy AHA mogą być drażniące, zwłaszcza gdy skóra jest wilgotna. Kiedy dopiero zaczynasz używać lotionu z kwasami AHA, nakładaj go co drugą noc, dopóki nie upewnisz się, że dobrze go tolerujesz.
•  Aby zmniejszyć stan zapalny, stosuj dostępny bez recepty krem, który zawiera hydrokortyzon — działający miejscowo steroid; postępuj zgodnie ze wskazówkami w ulotce. (Uwaga W miarę możliwości unikaj stosowania kremów steroidowych na twarz. Jeśli już jesteś do tego zmuszony, kup najłagodniejszy steroid o miejscowym działaniu w niskiej dawce — hydrokortyzon w stę­żeniu jednoprocentowym — i używaj go przez krótki okres).

Sposoby, aby się nie golić
•  Nie staraj się za wszelką cenę golić do gołej skóry. Im krócej się golisz, tym występuje większe ryzyko wrastających włosów. Jedynym problemem jest to, że kiedy mężczyźnie uda się uniknąć wrastających włosów, zapewne jego partnerka nabawi się wysypki od ostrej brody...
•  Jako alternatywy golenia kobiety używają lotionu lub kremu do depilacji. Obecnie w niektórych krajach pojawiły się podobne produkty dla mężczyzn. Jeśli będziesz miał taki preparat - postępuj dokładnie według instrukcji. Stosuj dany środek nie częściej niż 2 razy w tygodniu, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry.

Złagodź podrażnienie skóry
•  Aloes zwyczajny jest jednym z najlepszych naturalnych składników na podrażnioną lub spieczoną skórę. Jeśli masz aloes w doniczce, odetnij wierzchołkową część liścia, wyciśnij trochę przezroczystego żelu i nałóż bezpośrednio na skórę. Możesz także użyć markowego produktu do pielęgnacji skóry zawierającego wyciąg z tej rośliny.
•  Owoc awokado jest zasobny w witaminy i oleje, które przynoszą ulgę. Możesz nałożyć rozgnieciony miąższ awokado bezpośrednio na skórę.
•  Ogórki od dawna uchodziły za lekarstwo na skórne problemy. Przykładaj plasterki bezpośrednio na podrażnioną skórę. Możesz też obrać ogórek ze skórki, rozdrobnić w mikserze i nałożyć puree na wrażliwe miejsce. Jeszcze lepiej, gdy równocześnie dołożysz do miksera awokado.
•  Posmaruj podrażnioną powierzchnię kremem nagietkowym. Kremy, które zawierają wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego, od dawna stosowano w leczeniu uszkodzonej skóry, w tym podrażnień po goleniu.

Przyjrzyj się swojej golarce
•  Aby uniknąć podrażnień golarką lub zminimalizować je, wymieniaj żyletkę po 3 lub 4 użyciach. Jeśli krawędź golarki jest nieco stępiona, mocniej przyciskasz, powodując większe podrażnienie. Jednorazowe golarki nie powinny być używane więcej niż 3 razy — a jeśli masz mocny zarost, wyrzuć ją po jednokrotnym goleniu.
•  Jeszcze lepiej zrobisz, goląc się zamiennie — na mokro i używając elektrycznej maszynki do golenia. Stosuj jeden sposób około miesiąc, a następnie zmień na drugi. Dermatolodzy nie znają przyczyny, ale naprzemienne stosowanie dwóch sposobów golenia zmniejsza ryzyko podrażnienia skóry przez golarkę.

Daruj sobie!
Depilacja woskiem jest być może najlepszym sposobem, aby uzyskać idealną linię bikini albo wyjątkowo gładkie nogi, ale nie jest dobra, jeśli masz skłonność do wrastania włosów. Po depilacji woskiem włosy mają tendencję do odrastania pod kątem, a nie prosto, więc istnieje niebezpieczeństwo, że urosną do wewnątrz.

Kiedy pojemnik jest pusty
Będziesz zaskoczony, czego możesz użyć zamiast kremu do golenia, kiedy odkryjesz, że właśnie już się skończył. Oto kilka zamienników, które wypróbowano, przetestowano i uznano za skuteczne. Wszystkie wydają się sensowne. Większość to produkty na bazie tłuszczu, dzięki czemu nawilżają i chronią skórę, czego oczekujemy przy goleniu. Sięgaj po nie jednak tylko wtedy, gdy będziesz zdesperowany...
•  pasta serowa
•  kremowy balsam do włosów
•  pasta do zębów
•  bita śmietana w aerozolu
•  masło z orzechów ziemnych (pasta, bez kawałków orzechów)
•  masło
•  krem nawilżający
•  majonez
•  olej spożywczy w aerozolu

Zmiękcz twarde włoski i nawilż skórę
•  Jeśli golisz się żyletką, pamiętaj, aby najpierw nawilżyć skórę i włosy. Zanurz się w kąpieli lub przytrzymaj ciepłą, wilgotną flanelę na twarzy około 10 minut przed goleniem. Kiedy skóra jest wilgotna, włosy są bardziej wyprostowane i łatwiej je obciąć. (Jeżeli używasz elektrycznej maszynki do golenia, postępuj w sposób odwrotny: włosy i skóra powinny być suche).
•  Wybierz właściwy krem do golenia. Używaj kremu przeznaczonego dla wrażliwej skóry — najlepiej z aloesem zwyczajnym jako jednym ze składników. Unikaj perfumowanych produktów lub zawierających naddenek benzoilu albo mentol. Mogą one podrażniać skórę. Nie używaj do golenia mydła. Kremy i żele są gęstsze i bardziej nawilżające, lepiej też chronią skórę.
•  Unikaj płynów po goleniu. Zawierają one dużo alkoholu, który wysuszy skórę i zwiększy jej spierzchnięcie. Lepszym rozwiązaniem jest płyn z oczarem wirginijskim — znajduje się w nim tylko odrobina alkoholu; ponadto daje on uczucie miękkiej i gładkiej skóry. Możesz go także używać do przemywania, gdy zatniesz się żyletką.

Polecamy

 
 

Jaki wybrać bank & Pożyczkę

Szukasz dobrego banku, kredytu, chwilówki, lokaty bankowej, pożyczki z dopłatą Państwa, ubezpieczenia czy innej usługi finansowej? U nas znajdziesz wszystkie niezbędne informacje

        Kontakt

  •              Strony internetowe
  •              Tel.:
  •              Email:

Social

Podziel się ze swoimi znajomymi

google