Proper

 
  • Sklep zielarski

    Największy wybór i zawsze wysoka jakość – zakupy w naszym sklepie zielarskim dają pewność, satysfakcję oraz gwarancję terminowej przesyłki. Gwarantujemy wszelkie niezbędne pozwolenia oraz certyfikaty, a także gwarancję producentów.

     Więcej

Tematy specjalne

Zdrowy i bezpieczny dom · Płukanki dobre na wszystko Wykorzystaj akupresurę · Uzdrawiające zupy · Leki z morskiej apteki · Lecznicze kąpiele · Pora na herbatkę.

20 domowych leków

Leki z domowej apteki · chleb z czosnkiem · ciepłe mleko z masłem i miodem · herbata z cytryną o każdej porze · syrop na kaszel · pokrzywa z miedem.

Wybierz bank

Ubezpieczenia · pożyczki z dopłatą Państwa · kredyty · karty płatnicze · chwilówki · lokaty bankowe · leasing · konta bankowe · pożyczka hipoteczna

 "Użądlenia"


Mieszkańcy okolic bieguna nie muszą się martwić komarami, pszczołami, osami czy parzącymi meduzami... Niestety, nie wszyscy mają takie szczęście - dla większości z nas bliskie spotkania z tymi istotami są nieuniknione. Niektóre owady można utrzymać w bezpiecznej odległości dzięki różnym środkom odstraszającym. Inne, kręcą się wokół nas, grożąc żądłami. Proponujemy, jak radzić sobie w przypadku użądleń, a także, w jaki sposób zabezpieczać się przed nimi na przyszłość.

O co chodzi?
Owady przeważnie kłują po prostu dlatego, że są głodne, a nasza krew to dla nich znakomity obiad. Do tej kategorii zaliczają się komary, kleszcze czy pchły. Inne żądlą, bo uznają nas za zagrożenie — na przykład pszczoły lub osy. Ukłuciu komara towarzyszy wstrzyknięcie pod skórę odrobiny jego śliny, pozostawiającej miejsce ukłucia lekko wyniosłe i swędzące. Pszczoły czy osy stosują znacznie boleśniejszą truciznę.

Czy iść do lekarza?
Jeśli po użądleniu przez pszczołę lub osę ktoś ma trudności z oddychaniem, traci przytomność, puchnie mu gardło czy wnętrze ust, ma mocno przyspieszony puls albo gorączkę - dzwoń po pogotowie albo jak najszybciej zawieź tę osobę do szpitala. Istnieje obawa, że jest to silna reakcja alergiczna (szok anafilaktyczny), która może skończyć się tragicznie. Koniecznie idź do lekarza, jeżeli równocześnie użądliło cię kilka pszczół czy os - może być to niebezpieczne nawet dla osób, które nie są uczulone. Idź do lekarza, jeśli po użądleniu czy ukłuciu przez komara pojawia się czerwona, obrączkowa wysypka, albo jeśli miejsce użądlenia zaczyna się sączyć lub nadkażać.

UŻĄDLENIA PRZEZ PSZCZOŁY I OSY Wyciągnij kartę kredytową
Jeśli użądliła cię pszczoła, zdrap ze skóry żądło za pomocą karty kredytowej, noża czy choćby paznokcia. Dopóki żądło pozostaje w skórze, stanowiący jego część niewielki zbiorniczek z trucizną sączy swoją zawartość do twojego organizmu. Nie używaj pęsety, nie wyciągaj żądła paznokciami, ponieważ w ten sposób wciskasz więcej trucizny do ranki.

Opatrz miejsce użądlenia
•  Kiedy tylko usuniesz żądło, przyłóż na kilka minut do bolącego miejsca okład z octu winnego albo sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie (łyżeczka sody na szklankę wody). Rodzaj roztworu zależy od tego, co cię użądliło. Trucizna z żądła pszczoły ma odczyn kwaśny, więc neutralizuje się ją substancją alkaliczną (sodą oczyszczoną). Żądła os — przeciwnie, są zasadowe i trzeba potraktować je kwasem (ocet winny). Zanurz wacik w stosownym roztworze i przylep go plastrem do miejsca użądlenia — zmniejszy to ból, zaczerwienienie i obrzęk, a później — swędzenie.
•  Środek do zmiękczania mięsa przyspiesza rozkład trucizny, zmniejszając obrzęk i odczyn zapalny. Zrób pastę z wody i odrobiny tego środka, nałóż na użądlenie i pozostaw przez godzinę.
•  Przygotuj pastę z aspiryny: rozkrusz tabletkę i dodaj odrobinę wody. Nałóż pastę na miejsce ukłucia — aspiryna przyspieszy rozkład trucizny. (Uwaga Nie używaj tej metody, jeśli jesteś uczulony na aspirynę; nie stosuj jej również w przypadku dzieci).
•  Na obolałe po użądleniu miejsce przyłóż lód owinięty kawałkiem materiału lub woreczek z lodem. Jeśli zawiniesz kostki lodu w szmatkę, możesz trzymać okład na skórze nawet 20 minut.
•  Owoce papai (melonowca właściwego) zawierają, enzymy neutralizujące truciznę z żądeł pszczoły i osy. Jeśli masz w domu papaję (kupisz ją w większości supermarketów) — po prostu przyłóż plasterek owocu na godzinę do użądlonego miejsca.
•  Natrzyj miejsce użądlenia plasterkiem cebuli albo zgniecionym ząbkiem czosnku. Czosnek i cebula zwierają enzymy, które rozkładają substancje odpowiedzialne za tworzący się stan zapalny.
•  Dobrze działa także cukier. Zmocz koniec palca w wodzie, zanurz go w cukrze i potrzyj użądlone miejsce.
•  Aby zmniejszyć obrzęk, zażyj bromelinę — enzym otrzymywany z ananasa. W dniu ukąszenia weź 3 razy po 500 miligramów w kapsułce. Jeśli obrzęk zacznie znikać - przerwij przyjmowanie.
•  Olejek drzewa herbacianego (z melaleuki skrętolistnej) tak­że pomaga zmniejszyć obrzęk. Nakładaj na użądlone miejsce po kropli olejku kilka razy w ciągu dnia.
•  Kropla (lub 2) olejku lawendowego osłabi swędzenie. Wetrzyj olejek w użądlone miejsce i odczekaj 15 minut, zanim zadziała. Jeśli po jakimś czasie swędzenie wraca — powtórz zabieg, ale nigdy nie zakrapiaj na raz więcej niż 2 krople.
•  Wiele razy dziennie możesz użyć kremu z nagietka.

Zamiast drapania
•  Jeśli ukąsi, cię na przykład komar, jak najszybciej natrzyj miejsce ukłucia kostką lodu — to pomaga ograniczyć stan zapalny.
•  Olejki eukaliptusowy, goździkowy i z mięty pieprzowej zmniejszają świąd po ukłuciu komara. Przyłóż do miejsca ukłucia wacik nasączony kilkoma kroplami jednego z olejków.
•  Mięta chłodzi swędzącą skórę i miejscowo poprawia krążenie krwi, dzięki czemu przyspiesza proces gojenia. Jeśli nie masz olejku z mięty pieprzowej, sprawdź, czy nie ma go w składzie twojej pasty do zębów. Jeśli tak — nałóż trochę pasty na bąbel.
•  Niektóre dezodoranty zawierają substancje łagodzące podrażnienia skóry. Jeśli coś cię ukąsiło — spryskaj lub posmaruj miejsce ukłucia dezodorantem i przekonaj się, czy przyniesie ci to ulgę.
•  W aptekach i drogeriach można kupić aerozole i żele zawierające mentol, które zaaplikowane na miejsce ukłucia zmniejszają swędzenie. Mentol, substancja znajdująca się także w mięcie, łagodzi podrażnienia i chłodzi skórę. Trzymaj taki środek w lodówce — niska temperatura dodatkowo zmniejsza uczucie swędzenia.
•  Jest także wiele kremów i maści przynoszących ulgę po pogryzieniu przez komary. Zwykle zawierają one środki antyhistaminowe, a niektóre także hydrokortyzon, co pozwala zredukować stan zapalny i zmniejszyć objawy alergiczne. Inną czynną substancją spotykaną w takich kremach jest krotamiton, składnik zmniejszający swędzenie po ukąszeniach owadów.

Niebezpiecznie pod wodą
Parzące meduzy kojarzą się nam z wodami tropikalnymi - tymczasem można je spotkać u wybrzeży Wielkiej Brytanii i Skandynawii, a także w Bałtyku. Kąpiąc się w Jastrzębiej Górze, możesz przy odrobinie pecha trafić na jedną z nich. Oczywiście, raczej nie na bardzo groźną. Najczęściej wystarczy spłukać oparzone miejsce zimną wodą (najlepiej morską) i na 30 minut przyłożyć kompres z octu winnego. Jest jednak pewne niebezpieczeństwo - może się okazać, że jesteś uczulony na substancję parzącą meduzy. Mniejsze (na bałtyckich plażach...) jest ryzyko spotkania z bełtwą (Cyanea capillata). Bełtwy mają do 2 metrów średnicy, ich oparzenia są bardzo groźne. Jeśli zdarzy ci się taki pech (gdziekolwiek na świecie), natychmiast zgłoś się do lekarza.

Łąki, bagna, lasy - tereny wysokiego ryzyka
W Europie wzrasta zapadalność na chorobę z Lyme zwaną boreliozą — bo zwiększa się populacja kleszczy. Kleszcze żyją nie tylko w lasach, ale również na łąkach, bagnach i wrzosowiskach, a także wszędzie tam, gdzie pasie się bydło i dzikie zwierzęta.
•  Po wyprawie przez lasy albo po kilku dniach obozowania na górskiej łące warto dokładnie obejrzeć całe ciało w poszukiwaniu kleszczy. (Miejsca, których nie widzisz, może sprawdzić twój partner...).
•  Jeśli znajdziesz kleszcza, który nie wczepił się jeszcze w skórę - złap go przez jednorazową chusteczkę i zniszcz.
•  Jeśli natomiast kleszcz jest już przyczepiony do skóry, oczyść to miejsce spirytusem, a następnie spróbuj usunąć kleszcza pęsetą — za odwłok, chwytając jak najbliżej skóry. Ciągnij delikatnie, ale zdecydowanie, aż puści. Jeśli szarpniesz za mocno albo jeśli będziesz próbował ściskać czy wykręcać kleszcza, to jego głowa może się oderwać i pozostać w skórze, wywołując zakażenie.
•  Dokładnie oczyść i odkaź miejsce po kleszczu, a potem pokaż je lekarzowi. Boreliozę w jej początkowym stadium można łatwo zlikwidować odpowiednim antybiotykiem. Im później - tym gorzej.

Przede wszystkim profilaktyka
•  Stosuj repelenty, czyli środki odstraszające owady. Wybór jest duży — można używać preparatów w postaci kremów, aerozoli lub płynów, olejków eterycznych czy wręcz... świeżych roślin (na przykład natrzeć się liśćmi bazylii pospolitej).
•  Uodpornij na insekty swoje ubranie. Bardzo skutecznym środkiem, którym można spryskać ubranie, jest permetryna (syntetyczny odpowiednik substancji znajdowanej między innymi w kwiatach chryzantem). Aerozole zawierające permetrynę można kupić w sklepach z odzieżą i sprzętem turystycznym, a także przez Internet. Wybierz ubrania, w których najprawdopodobniej będziesz chodził w czasie największej aktywności komarów, spryskaj je lekko repelentem, potem przewróć na lewą stronę i spryskaj ponownie. Kiedy permetryna wyschnie, będzie działała nawet po kilku praniach. Można nią spryskiwać także moskitiery zawieszane w oknach czy nad łóżkami — wtedy trzeba powtarzać zabieg raz w miesiącu.
•  Popularny w Skandynawii Mosi-Guard to repelent sporządzony z substancji naturalnych na bazie olejku eukaliptusowego. Nadaje się dla dzieci, można go też rozpylać na wrażliwą skórę.
•  Olejek eteryczny citronella o cytrynowym zapachu, otrzymywany z kilku gatunków roślin, dodawany jest także do specjalnych świec, które mają odstraszać owady. Stosuj je zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
•  Kilka dni przed wyprawą w tereny, gdzie żeruje dużo komarów czy meszek, zacznij jeść czosnek. Codziennie jedz 1—2 ząbki. Pot pachnący czosnkiem odstrasza większość owadów.
•  Jeśli nie chcesz, aby zlatywały się do ciebie pszczoły, unikaj perfumowanych produktów i nie noś bardzo kolorowych ubrań.

A co ze zwykłymi ugryzieniami?
Do szpitali coraz częściej trafiają dzieci pogryzione przez psy. Koty gryzą znacznie rzadziej, ale jeśli już ugryzą, to czterokrotnie częściej występuje później infekcja. Jeżeli masz do czynienia z ugryzieniem, nawet najmniejszym, najpierw dokładnie oczyść skaleczone miejsce: psi czy koci pysk może być pełen zarazków, więc dezynfekcja zmniejsza ryzyko zakażenia. Jeżeli rana jest niewielka - wypłucz ją czystą, bieżącą wodą (środki antyseptyczne mogą uszkodzić tkanki skóry i spowolnić gojenie). Jeśli natomiast ugryzienie jest głębokie albo wyraźnie brudne - oczyszczenie i założenie opatrunku pozostaw lekarzowi lub pielęgniarce. Po ugryzieniu możesz potrzebować szczepionki przeciwtężcowej - chyba że byłeś już szczepiony na tężec co najmniej 5 razy. Większość osób urodzonych w latach 60. XX wieku i później — czyli w czasach, kiedy na dobre zaczęto szczepić wszystkie dzieci - ma to już za sobą. Jeśli jednak urodziłeś się wcześniej albo jeśli nie pamiętasz, czy i kiedy byłeś szczepiony, lepiej zaszczep się zaraz po ugryzieniu. Jeżeli ugryzł cię bezpański pies albo właściciel zwierzęcia nie ma dowodu, że było ono szczepione na wściekliznę - także ta szczepionka może okazać się niezbędna.

Polecamy

 
 

Jaki wybrać bank & Pożyczkę

Szukasz dobrego banku, kredytu, chwilówki, lokaty bankowej, pożyczki z dopłatą Państwa, ubezpieczenia czy innej usługi finansowej? U nas znajdziesz wszystkie niezbędne informacje

        Kontakt

  •              Strony internetowe
  •              Tel.:
  •              Email:

Social

Podziel się ze swoimi znajomymi

google